امروز جمعه  ۲ اسفند ۱۳۹۸
۱۳۹۸/۰۸/۰۱- ۱۰:۴۳ - مشاهده: ۵۴
چهارشنبه 1 آبان 1398 - 10:43
کنفرانس همکاری و گفتگو در خاورمیانه- بخارست

ایران در برابر تروریسم اقتصادی استوار ایستادگی می‌کند

بلگراد-ایرنا- سفیر تهران در رومانی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا گفت: جمهوری اسلامی ایران در برابر بی رحمانه ترین تروریسم اقتصادی ایستادگی و از حق استقلال و توسعه علمی و فناوری خود دفاع می‌کند.

به گزارش ایرنا، مرتضی ابوطالبی سفیر جمهوری اسلامی ایران در رومانی روز پنجشنبه در پنجمین دور کنفرانس بین المللی گفت وگو و همکاری در خاورمیانه از منظر ژئوپولتیک و ژئو اکونومیک که در هتل اینتر کانتیننتال بخارست برگزار شد، با تاکید بر نقش بی ثبات کننده آمریکا در منطقه خاورمیانه اظهار کرد: امروز در شرایطی گرد هم آمده ایم که جهان از خودسری و بی توجهی برخی از دولت ها به ارزش ها و نهادهای بین المللی در رنج است.

وی  افزود: پیام حضور ما در اینجا آن است که ایجاد منافع و امنیت جهان با کمترین هزینه در سایه هماهنگی و همکاری کشورها امکان پذیر است.

ابو طالبی با تاکید بر نقش جمهوری اسلامی در ایجاد ثبات در منطقه خاورمیانه تاکید کرد: رویکرد  ایران در حوزه سیاست خارجی همواره مبتنی بر چندجانبه گرایی و پایبندی به اصول شناخته شده حقوق بشر، گسترش روابط با دنیا و ایجاد منطقه امن تر و توسعه یافته تر بوده است.

وی ادامه داد :در واقع احترام ما به معاهده عدم اشاعه سلاح های کشار جمعی و مذاکرات سخت و طولانی منجر به توافق برجام شد، اما  واشنگتن  از همان ابتدا به اجرای تعهداتش پایبند نماند و متعاقباً دولت فعلی آمریکا به بهانه‌های واهی با نقض تعهدات خود از این توافق خارج شد.

سفیر کشورمان در روماتی با اشاره به تحریم های ظالمانه آمریکا در قبال ایران اظهار کرد: این تحریم ها ناقص حق توسعه است. این تحریم ها نه تنها مرم ایران را هدف قرار داده، بلکه آثار زیانباری برای مردم کشورهای دیگر داشته و در روند تجارت جهانی اخلال ایجاد کرده است.

وی در خصوص اتفاقات اخیر در تنگه هرمز گفت: دکترین امنیتی ایران حفظ صلح و ثبات در خلیج فارس است و تشکیل هرگونه ائتلاف امنیتی با محوریت نیروهای خارجی مصداق بارز مداخله در امور منطقه است.

ویرجیل پوپسکو نماینده مجلس  و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و رومانی نیز در جلسه افتتاحیه این کنفرانس با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی در منطقه گفت که ایران با توجه به موقعیت استراتژیک خود نقش تعیین کننده ای در اقتصاد منطقه از قفقاز تا شرق دور دارد.

اوضاع سوریه، نقش جدید روسیه در خاورمیانه، تاثیرگذاری تحریم ها بر تغییر سیاست دولت ها، توسعه پیوند های اقتصادی به عنوان راهکاری برای ایجاد صلح در منطقه، تروریسم در منطقه و مواردی از این قبیل از موضوعات اصلی این همایش بود که سخنرانان بدان‌ها پرداختند.

این کنفرانس بین المللی با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران، موسسه مطالعات سیاسی و اقتصادی خاورمیانه و موسسه اروپایی مدیریت ریسک، امنیت و ارتباطات برگزار شده است.

اندیشمندانی از کشورهای ایران، روسیه، ترکیه، لبنان، ایتالیا، چین و رومانی در این کنفرانس به ارائه نظرات خود در خصوص وضعیت خاورمیانه پرداختند.

سفیران، نمایندگان دیپلماتیک، اندیشمندان اتاق های فکر رومانی و دانشجویان از شرکت کنندگان اصلی این کنفرانس بین المللی بودند.

پرومان نخست وزیر سابق رومانی و آدریان سورین وزیر خارجه سابق این کشور میهمان ویژه این کنفرانس بودند.

این کنفرانس یک روزه  در دو بخش سیاسی و اقتصادی برگزار شد. هدف این کنفرانس در بخش سیاسی شناساندن نقش جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه از منظر سیاسی و در بخش اقتصادی آشنا کردن شرکت های رومانیایی با فضای تجاری ایران، اولویت های صادرات و واردات و راهکارهای مقابله با موانع روابط اقتصادی بود.

تاکید بر تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا علیه ایران و تاثیرات آن بر اقشار مختلف از جمله بیماران و کودکان از نکات برجسته این همایش بود که توسط اساتید ایرانی برای حاضران تشریح شده است.

https://www.irna.ir/news/83521650/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B1-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%88%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما